Sanatórium Družba: V jednej z najčudnejších budov sveta

Autor: Radoslav Augustín | 3.10.2013 o 10:00 | (upravené 3.10.2013 o 11:34) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  17182x

Jalta bola kedysi vychytené sovietske letovisko. Ak ste boli vo verejnej funkcii, patrilo sa mať tu vilku. Pri návšteve mestečka v súčasnosti vás žiadny luxus zrejme neohúri. Možno skôr kombinácia zašlej slávy a charakteristických rysov súčasnej Ukrajiny - nefunkčný verejný priestor a necitlivá výstavba, často nedokončená.

CCCP: Cosmic Communist Constructions Photographed (Taschen)CCCP: Cosmic Communist Constructions Photographed (Taschen)Fréderic Chaubin

Jedno miesto sa z tejto scény výrazne vymaňuje. Zrejme by bolo výrazné kdekoľvek. Asi 20 minút autom z hlavnej autobusovej stanice, priamo na pobreží, stojí nad zemou obrovská ozubená konštrukcia. V textoch o budove po internete koluje jeden vtip - keď vztyčovali jej tri základné piliere, Sovietsky zväz musel vysvetľovať Turecku, že to rozhodne nie je nová raketová základňa.

 

IMG_0452.JPG

 

Od kedy svet začal objavovať nezvyčajné stavby sovietskeho bloku, nájdete túto budovu v každej knihe na túto tému alebo v zoznamoch najšialenejších budov sveta. Zaslúžila si dokonca obálkovú fotografiu na výpravnej publikácii Frédérica Chaubina CCCP: Cosmic Communist Constructions Photographed. Stavba, ktorá vyzerá doslova ako zaparkovaná vesmírna loď, sa volá Kurpaty a slúži ako dovolenkový rezort. Miestni však stále uprednostňujú skôr pôvodný názov - sanatórium Družba.

Okrem výzoru si môže návštevník zo Slovenska všimnúť ešte dve veci. Prvou je povedomá atmosféra. Necítite sa tu ako v dovolenkovom hoteli. Ak si odmyslíte bombastickú konštrukciu, štýl a použité materiály evokujú bežný československý kultúrny dom alebo školu z neskorých 80. rokov. Druhá vec je zaujímavejšia a čiastočne vysvetľuje prvú. Pamätná tabuľa vedľa vstupných dverí má časť napísanú v latinke a dozviete sa z nej, že “Družba” v z názve jednej z najzaujímavejších znovuobjavených stavieb modernej architektúry znamená partnerstvo práve s Československom.

1353153_10201856188791889_1859762684_o.jpg

V Češtine sú latinkové verzie navigačného systému, aj hotelový bar sa volá Vltava. Nečudo, Česi z ostravského hutného koncernu vraj pomáhali budovu stavať a tri základné piliere majú byť pôvodne československé silá. Robotníci z ostravských hút sem údajne roky chodili na rekreácie. Česko tu nežije len v minulosti, doteraz sa tu čapuje české pivo Černovar a Pražačka.

 

Družbu otvorili päť rokov od momentu, kedy ju začali projektovať. Napriek zložitým podmienkam je použitá konštrukcia stojaca na troch pileroch vraj schopná udržať budovu aj pri silnejšom zemetrasení.

 

Tri nosné piliere sú komunikačné jadrá hotela, obsahujú výtahové šachty a schody. Piliere sú v hornej polovici obalené priestorom s telocvičňami, barmi alebo knižnicou všetko to je opláštené ozubeným prstencom. Každý zúbok je vlastne balkón - vpredu pre izby s výhľadom na more, vzadu pre zdravotnícku a správnu časť. Do hotela sa vcháda cez plastový tubus, v noci lemovaný farebnými svetelnými trubicami. Recepcia je vlastne najvyšším prstencom, nad ňou je už len jedálen - pre všetko ubytovanie a služby si musíte zvyknúť chodiť dolu. Architektom budovy je Igor Vasilevsky.

 

Fascinujúci je pohľad z lobby dolu - centrálny priestor medzi troma piliermi je zasklený a zhora vidíte prierez všetkými poschodiami. Dolu je veľké átrium plné schodíkov, za veľkou oponou sa nachádza sála odhadom pre 400 ľudí. Cez víkend tam premietajú pre hostí filmy, na nepohodlných červených sedadlách vám bude robiť spoločnosť neplánované skladisko pokazených postelí a chladničiek. Na celom tomto centrálnom priestore je zo spodu zavesený bazén s morskou vodou, ktorý má na strope sklenený priezor - je to (teraz už nefunkčná) fontána, ktorá dominuje átriu.

 

K stavbe zo sovietskych čias nevyhnutne patrí aj nízka kvalita. V budove nájdete nezmyselné poschodia o jednom metre štvorcovom, okná nikam, dvere na dvoch metroch nad zemou a v hosťom neprístupných častiach dokonca nedokončené či vôbec neudržiavané kúty.

 

 

IMG_0416.JPG

 

IMG_0417.JPG

 

IMG_0429.JPG

 

IMG_0430.JPG

 

IMG_0397.JPG

 

IMG_0406.JPG

 

IMG_0408.JPG

 

IMG_0410.JPG

 

IMAG2128.jpg

 

IMAG2107.jpg

 

IMG_0396.JPG

 

IMG_0399.JPG

 

IMG_0400.JPG

 

IMAG2051.jpg

 

IMAG2005.jpg

 

IMG_0395.JPG

 

1369941_10201850232002973_1146111357_o.jpg

 

IMG_0458.JPG

 

IMG_0459.JPG

 

IMAG2121.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?