Slovenská špina na obnovenej železničnej stanici v Piešťanoch

Autor: Radoslav Augustín | 12.5.2014 o 16:55 | (upravené 25.6.2014 o 15:18) Karma článku: 14,65 | Prečítané:  12461x

Zážitok z cestovania vlakom na Slovensku sa nedá nazvať pohodlím. Skôr treba zatnúť zuby a nejak to do cieľa prečkať. Stav železničných staníc k tomu prispieva rozličnou mierou.

 

Občas vás pri návšteve s niekým zo zahraničia oblieva pocit hanby, ako v prípade bratislavskej Hlavnej stanice či Žiliny. Niekedy to nie je tak zlé, ako napríklad v Petržalke, Humennom, Poprade či práve zrekonštruovanej Trnave. V skupine zrekonštruovaných je aj stanica Piešťany. No už asi dva roky potom vidieť, že budova a jej okolie je na ceste vyzerať veľmi skoro tak, ako predtým.

 

Najhoršie na tom je, že vôbec nejde o obrovské problémy. Napríklad niekto odlepil z mramoru rám na oznamy a kúsky zaschnutej lepiacej hmoty teraz zostali na stene. Alebo na široké parapety z vonku si nemôžete odložiť vak, pretože neboli nikdy utreté. Použitá omietka tiež priťahuje hmyz, ktorý robí na stenách malé, ale viditeľné zhluky pavučín. A, samozrejme, čarbanice s fixkami po stenách, najmä v tuneli.

 

IMAG5098.jpg

 

IMAG5099.jpg

 

IMAG5101.jpg

 

IMAG5102.jpg

 

IMAG5103.jpg

 

IMAG5104.jpg

 

IMAG5105.jpg

 

IMAG5106.jpg

 

IMAG5107.jpg

 

IMAG5109.jpg

 

IMAG5110.jpg

 

IMAG5111.jpg

 

IMAG5113.jpg

 

IMAG5115.jpg

 

IMAG5117.jpg

 

IMAG5118.jpg

 

Ak sa tieto viditeľné prejavy nečistôt začnú hromadiť, od istého bodu sa k priestoru všetci začnú správať veľmi zle, odhadzovať odpadky na zem, pridávať ďalšie čarbanice... a možno je to tak, že na konci bude prednosta posielať na centrálu list, že treba urobiť veľké čístenie. Dostane odpoveď, že na to nie sú peniaze. Cestujúci sa nakoniec musí prechádzať priestormi, ktoré sa normálnemu človeku hnusia.

 

Na druhej strane, na mnoho staniciach vidieť osobný vklad a starostlivosť personálu - nástenky, kvetináče, dodatočné oznamy a informácie v prospech cestujúcich.

 

Ten obraz všetci poznáme. Pri opadnutej omietke na rohu parapety okienka vidieť za výzbrojou agresívnych oznamov sedieť predavačku. Čaká na to, aby vyklikala v systéme lístok a uložila peniaze do kasy. Zhruba to, čo bežne vo svete robí automat, alebo čo si urobí na internete človek sám. Zaujímalo by ma, koľko času za okienkom presedia nečinne, čakajúc na zákazníka.

 

Problematika je určite omnoho komplikovanejšia, ale spoza počítača na blogu si to môžem dovoliť zjednodušiť. V supermarkete musia predavačky a predavači využiť každú minútu, aj na železniciach by niekto mohol priebežne zatierať čarbanice a metlou vymiesť pavučiny. Zamestnanci denne prechádzajú okolo nečistôt, ktoré sa dajú v skutočnosti odstrániť bez veľkých nákladov priebežne. Nehovorím, že predavačky majú vybiehať na chodbu s handrou, ale že celé roky nevidím snahu systémovo presunúť peniaze z oblastí, kde sa plytvá do oblastí, kde treba pridať. Nakoniec, možno to vôbec nie je personálom staníc. Ale isté je, že niečo je nastavené zle.

 

V skutočnosti na to, aby bola stanica v Piešťanoch pekná a čistá, stačí deň roboty niekoľkých ľudí, raz za čas. Na špinavý múr sa tridsiata čarbanica pridáva ľahšie, ako prvá na čistý. Skutočnosť je ale taká, že zrhuba každé tri mesiace, čo sa do Piešťan vraciam, vidím len čoraz väčšie znečistenie.

 

IMAG5114.jpg

 

Vôbec nejde o ojedinelý prípad. Ide mi skôr o poukázanie na exemplárny prípad, keďže prestávam mať chuť sa na neporiadok stále len pozerať. Piešťany patria medzi najlepšie udržiavané mestá na Slovensku. Bolo skvelé vidieť práve na tejto stanici lešenia a robotníkov. O to viac ma mrzí, že práve tu je starostlivosť o priestory pre zákazníkov slabá. Nakoniec pod znakmi Európskej únie na tabuliach o rekonštrukcii aj tu vidíme len slovenskú špinu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?