Vitajte v meste ignorantov: Na Hlavnej stanici tisíce ľudí obchádza popadané plagáty

Autor: Radoslav Augustín | 2.6.2014 o 18:30 | (upravené 25.6.2014 o 15:18) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  16191x

Je to hlavná železničná stanica v metropole krajiny. Je to priestor, cez ktorý do mesta vstupujú ľudia za prácou či školou. Ktorý ako prví vidia turisti. Zároveň je to jeden z najhorších a najnefunkčnejších priestorov nielen v hlavnom meste, ale v celej krajine. 

Hlavná stanica v Bratislave je rozbité, nefunkčné a zapáchajúce miesto, v ktorom sa spájajú snáď všetky motívy, ktoré inak jednotlivo spôsobujú zanedbanosť verejných priestorov na Slovensku. Spomedzi železničných staníc hlavných miest v Európe je na tom horšie snáď len Sofia. A to je osobná skúsenosť. 

Na mieste sa spája faktor železníc ako štátnej organizácie, ktorá ledva zvláda svoju základnú činnosť: premávanie vlakov po tratiach. Efektívne využívanie a zveľaďovanie svojho majetku, to nikdy nevedela. Taktiež nikdy sa nenaučila mať zákaznícky prístup. Je tam faktor nevypovedateľných zmlúv zvláštnych firiem s miestnymi politikmi. Je tam faktor zlého prístupu ľudí dochádzajúcich za prácou a školou do mesta, ku ktorému nemajú vzťah. Je tam faktor zanedbanej politiky s ľuďmi bez domova.

Keď si človek v hlave skúsi vypnúť štít návyku na všadeprítomný neporiadok našich uliciach, tak to, čo sa dá vidieť na Predstaničnom námestí stanici už niekoľko týždňov, je až neuveriteľným mementom tohto stavu.

Stačí vyjsť z vlaku, prepchať sa úzkymi schodišťami najprv dole a potom hore, spolu s dôchodkyňami s ťažkými kuframi, potom prejsť zanedbanou budovou, vonku hradbou fajčiacich ľudí, bezdomovcov, alkoholikov. Ak zadržíte dych a prejdete preplnenými, rozbitými a špinavými chodníkmi popri násype, ktorý razí močom, čaká vás čiastočne krytá promenáda, smerujúca na zastávky MHD pri Slovenskej akadémii vied. Tam už roky, na niekoľko dlhých tabúľ, ľudia vylepujú plagáty na podujatia v Bratislave.

Vrstvy plagátov a lepidla vytvorili už niekoľko desiatok centimetrov hrubé nánosy. Posledné týždne plagáty ťažobu vlastnej váhy nezvládli a dažďová sprcha donútila niekoľkokilogramové archívy podujatí popadať na zem. 

Priamo na chodník, ktorý patrí zrejme medzi najfrekventovanejšie v meste.

Chodci to vybavili jednoducho, odkopli alebo preniesli ich do trávy, na násype, za tabuľami. Kde ich stále krásne vidno. Každým dažďom na chodníku končia nové a nové “torty” z plagátov. Pomohla aj ruka okoloidúcich, časť je strhnutá násilne.

Kto je zodpovedný za priestor? Upratuje niekto za peniaze z výlepu plagátov? Chodí vlakom niekto, kto pracuje na železniciach v Bratislave a každý deň tú hrôzu míňa? Čo správca stanice? Niekto z magistrátu hlavného mesta, mestskej časti, ktorého by obrovské kusy odpadu zaujímali? Nikomu za posledné mesiace ani raz nenapadlo poslať tam niekoho tie plagáty upratať. Nehovoriac o tom, že denne prejde okolo tisíce ľudí, ak nie desaťtisíce. Vo fyzických silách každého je s tým niečo robiť, niekde sa na riešenie spýtať. Ale samozrejme, prečo by mali. Všetci sú zvyknutí špinu ignorovať.

Stanica je v takom stave, že ak je mesto pre nevypovedateľné zmluvy s developerom bezmocné, najlepšie pre obraz Bratislavy a Slovenska by bol veľký dvojjazyčný oznam, ktorý by vysvetľoval, že toto tu nepovažujeme za štandard. Mesto už rozmýšľalo o nejakom tom základnom upratovaní. Článok o tomto kreatívnom nápade vyšiel takmer pred mesiacom. Nápad je odstrániť stánky, lavičky, pridať stánok pre políciu a kvety. Prosím, zavolajte tam najprv troch ľudí z veľkými vrecami na odpad.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?